Jaké jsou hormonální antikoncepční metody?

Hormonální antikoncepční metody jsou nejúčinnější metody, které se často používají i pro léčebné účely k nápravě nesrovnalostí v cyklu. Gynekolog vyhodnotí případ od případu existenci jakýchkoli kontraindikací. Mohou také mít ochrannou roli proti různým benigním a maligním gynekologickým chorobám.
  • Pilulka - Obsahuje dva typy hormonů (estrogen a progestin), které hypofýza (žláza v mozku) rozpoznává a které hormony sdělují, že nemá vaječníkům posílat příkaz k ovulaci, takže zůstávají v klidu. Kromě toho pilulka mění hlen produkovaný děložním hrdlem, který brání průniku spermií do dělohy. Všechny zdravé ženy v plodném věku mohou brát pilulku, pokud dodržují upozornění a opatření navrhovaná gynekologem a provádějí pravidelné kontroly. Po 1-3 měsících po vysazení žena opět získává schopnost oplodnění.
  • Minipilulka – Skládá se pouze z progestinu a má nižší antikoncepční účinnost, protože neinhibuje ovulaci, ale účinkuje působením především na úrovni cervikálního hlenu, který se stává nepřátelským k průniku spermií. Je to metoda používaná jen zřídka, protože je obtížné si ji opatřit a kvůli často způsobovaným krvácením v průběhu cyklu. Již několik let se prodává nový přípravek, který v porovnání s předchozími vypadá, že má větší záruky účinnosti, poněvadž, jako „klasická” pilulka, blokuje ovulaci, pročež v určitých situacích (např. kojení, atd.) by se mohla stát novou možnou antikoncepcí.
  • Antikoncepční náplast (transdermální hormonální antikoncepce) - Nevyžaduje každodenní podávání. Náplast, jako pilulka, obsahuje dva typy hormonů (estrogeny a progestiny) a působí jako pilulka tím, že brání ovulaci. Má bezpečnost srovnatelnou s antikoncepční “pilulkou”. Jedná se o skutečnou náplast, transparentní, malých rozměrů, která se používá jednou týdně po dobu 3 týdnů v měsíci. Neperorální podání má tu výhodu, že brání jakýmkoli problémům spojeným s gastrointestinálními poruchami (zvracení, průjem) a z hlediska metabolismu poskytuje výhodu zmírnění metabolismu jater. Po vysazení léčby se rychle vrací schopnost oplodnění.
  • Vaginální kroužek (hormonální antikoncepce s transvaginálním uvolňováním) - Vaginální kroužek, jako pilulka, obsahuje dva typy hormonů (estrogeny a progestiny) a působí blokováním ovulace. Jedná se o transparentní flexibilní kroužek, který si sama žena vkládá do pochvy a následně vyjímá jednou za měsíc. Vyžaduje znalost vlastního těla pro vložení. I vaginální kroužek má bezpečnost srovnatelnou s antikoncepční „pilulkou”.
  • Pilulka po styku - Jedná se o hormonální antikoncepce, kterou lze použít během maximálně 72 hodin po nechráněném pohlavním styku. Je to nouzová metoda a nikoli obvyklá antikoncepce. Může se také předepisovat nezletilým u rodinného lékaře.
Facebook
Twitter

Poznejte všechny barvy značky Chilly

Chilly gel

Chilly gel

Více
Chilly Pocket GEL
intimní ubrousky

Chilly Pocket GEL intimní ubrousky

Více
Chilly Delicate

Chilly Delicate

Více
Chilly Pocket DELICATE intimní ubrousky

Chilly Pocket DELICATE intimní ubrousky

Více
Chilly Antibacterial

Chilly Antibacterial

Více
Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intimní ubrousky

Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intimní ubrousky

Více
Chilly pH 3.5

Chilly pH 3.5

Více
Chilly Hydrating

Chilly Hydrating

Více
Chilly Soothing

Chilly Soothing

Více
Bolton Group
Dostávejte zprávy ze světa Chilly: objednejte si zpravodaj!
Nechte nám svou e-mailovou adresu, abyste si mohli přečíst o novinkách v našich produktech a seznámit se s obsahem našeho magazínu.
Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat. Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat.