Na čem může záviset vaginální suchost?

Vaginální suchost je suchost, která postihuje vnitřní pohlavní orgán a má dvě hlavní příčiny.

Biologické: prvním faktorem normální hydratace pochvy jsou hormony estrogeny. Zajišťují především normální „tropismus”, tj. stav výživy vaginální tkáně. Oproti menstruaci, když má žena málo estrogenu, po porodu v době kojení, když je menstruační cyklus zastaven, a v menopauze, kdy definitivní vyčerpání vaječníků drasticky snižuje tvorbu ženských hormonů, může žena zažívat nepříjemný pocit suchosti. Estrogeny také usnadňují normální reakci na sexuální stimulaci krevních cév, které obklopují vaginu. Jsou to estrogeny, které umožňují neurotransmiteru s názvem VIP (z anglického „vasoactive intestinal peptide”, vazoaktivní intestinální peptid) „přeložit” vzrušení do vaginální lubrikace.

Psychosexuální: vaginální suchost může být také způsobena nedostatečným sexuálním vzrušením z příčin psychologických („necítím vzrušení”), vztahových („už ho nemiluji” nebo „předehry jsou příliš krátké a málo stimulační”), nebo biologické genitální: často nedostatek estrogenů snižuje lubrikaci, a to i když je styk žádoucí. Kromě toho vaginální (a/nebo vulvární) suchost může způsobovat bolest při zavádění penisu („dyspareunie”). Utajovaná bolest, která ničí životy mnoha žen a ovlivňuje celý partnerský vztah! Jelikož je dyspareunie nejsilnější příčinou reflexní inhibice lubrikace, způsobuje další suchost a obrannou kontrakci svalů obklopujících pochvu. Tato svalová křeč „zmenšuje” vchod do pochvy („připadá mi, že je tam zeď”) a způsobuje větší bolest. To je důvod, proč je důležitá přesná diagnóza, aby se našla správná léčba!
Facebook
Twitter

Poznejte všechny barvy značky Chilly

Chilly gel

Chilly gel

Více
Chilly Pocket GEL
intimní ubrousky

Chilly Pocket GEL intimní ubrousky

Více
Chilly Delicate

Chilly Delicate

Více
Chilly Pocket DELICATE intimní ubrousky

Chilly Pocket DELICATE intimní ubrousky

Více
Chilly Antibacterial

Chilly Antibacterial

Více
Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intimní ubrousky

Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intimní ubrousky

Více
Chilly pH 3.5

Chilly pH 3.5

Více
Chilly Hydrating

Chilly Hydrating

Více
Chilly Soothing

Chilly Soothing

Více
Bolton Group
Dostávejte zprávy ze světa Chilly: objednejte si zpravodaj!
Nechte nám svou e-mailovou adresu, abyste si mohli přečíst o novinkách v našich produktech a seznámit se s obsahem našeho magazínu.
Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat. Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat.